Butler Snow is proud to announce Chambers USA 2018 ranked 39 of the firm’s attorneys as leaders in their fields and ranked the firm in 14 categories.
Rankings for individual lawyers are based on their practice-area(s), and evaluation of their legal knowledge and experience, their ability, their effectiveness, and their client-service. A law firm ranking relates to a department of the firm and the qualities of the ranked attorneys within that department.
Factors and considerations are judged by interviews with those active in the market – mainly clients and other lawyers with whom they work; and by assessing recent work done.
“We are proud of all of our attorneys that have been recognized for their work by Chambers USA,” said Don Clark, Jr., chairman of Butler Snow. “It is always an honor for so many attorneys to be recognized in this prestigious directory.”
Chambers USA 2018 ranked the firm in the following categories:
- Product Liability & Mass Torts (Nationwide)
- Real Estate (Alabama, Mississippi and Tennessee)
- Labor & Employment (Mississippi, Tennessee)
- Litigation: General Commercial (Mississippi, Tennessee)
- Corporate/Commercial (Mississippi)
- Energy & Natural Resources (Mississippi)
- Environment (Mississippi)
- Banking & Finance (Tennessee)
- Corporate/M&A (Tennessee)
- Healthcare (Tennessee).
Butler Snow attorneys were ranked in the following categories:
Nationwide Leader Listings
William M. Gage – Product Liability & Mass Torts (Nationwide)
Christy D. Jones – Litigation: Trial Lawyers (Nationwide); Product Liability & Mass Torts (Nationwide – Star Individual); Product Liability: Pharmaceutical (Nationwide – Spotlight Table) and Litigation: General Commercial (Mississippi – Star Individual)
Orlando R. Richmond – Product Liability & Mass Torts (Nationwide)
Martin A. Sosland – Bankruptcy/Restructuring (Nationwide); Bankruptcy/Restructuring (Texas)
Mississippi: Individual Leader Listings
Phil B. Abernethy – Litigation: General Commercial
Paula Graves Ardelean – Labor & Employment
John Brunini – Environment
Barry Cannada – Corporate/Commercial
Michael D. Caples – Environment
Stephen C. Edds – Corporate/Commercial: Municipal Finance
John F. England – Corporate/Commercial: Municipal Finance
Sue Hicks Fairbank – Corporate/Commercial: Municipal Finance
Trudy D. Fisher – Environment
Matthew H. Grenfell – Real Estate
Clifford Harrison – Corporate/Commercial: Banking & Finance
Steven M. Hendrix – Real Estate
John C. Henegan – Litigation: Appellate
Robert C. Hutchison – Real Estate
Selby A. Ireland – Corporate/Commercial
Christopher R. Maddux – Corporate/Commercial: Bankruptcy
Wilson Montjoy II – Energy & Natural Resources
Luther T. Munford – Litigation: Appellate
Barney Robinson III – Litigation: General Commercial
Stephen W. Rosenblatt – Corporate/Commercial: Bankruptcy
Phillip S. Sykes – Litigation: General Commercial
Timothy M. Threadgill – Labor & Employment
Thad W. Varner – Corporate/Commercial: Municipal Finance
Edward A. Wilmesherr – Corporate/Commercial: Banking & Finance
Tennessee: Individual Leader Listings
Kathryn Reed Edge – Banking & Finance: Regulatory
Dan H. Elrod – Healthcare: Regulatory
Gregg C. Gumbert – Real Estate
Geoffrey M. Hirsch – Real Estate
Robert M. Holland Jr. – Real Estate
Gayle Malone Jr. – Litigation: General Commercial
Kara E. Shea – Labor & Employment
Robert L. Trentham – Litigation: Medical Malpractice Defense
Robert J. Walker – Litigation: General Commercial
Alabama: Individual Leader Listings
David R. Kinman – Banking and Finance
Angie Godwin McEwen – Real Estate
Massachusetts: Individual Leader Listings
Stephen E. Weyl – Banking & Finance: Public Finance
Nevada: Individual Leader Listings
Sean M. McGuiness – Gaming & Licensing